Anasayfa / Kapadokya'ya Nasıl Gelinir?

Kapadokya'ya Nasıl Gelinir?

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

Türkiyedeki tüm popüler turizm bölgeleri gibi Kapadokya bölgesine ulaşım çok kolaydır. Dünyanın her yerinden Kapadokya'ya gelinebildiği gibi Kapadokya bölgesinden de dünyanın her yerine bilet bulabilmek mümkündür. Bu yazımda Türkiye içi ulaşım bilgilerini vereceğim.


Öncelikle bulunduğunuz yerin Nevşehir ili merkezli olmak üzere Kapadokya bölgesine kaç km. mesafede olduğunu öğrenmek için Mesafe Tablosu sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Havayolu İle Kapadokya'ya nasıl gidilir?


Kapadokya ya gelmenin en kolay yolu İstanbuldan uçak ile gelmektir. Türk Hava Yolları'nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır. Tuzköy Havaalanı Nevşehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Nevşehirde yerleşim yerleri birbirlerine çok yakın olduğu için ortalama 20 dakikalık yolculuk ile dilediğiniz bölgeye ulaşabilmeniz mümkündür. Bilet fiyatları 60-200 TL arasında değişiyor. Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz olacaktır. Erken davranmanız yer bulma açısından da önemli çünkü ocak ve şubat ayları haricinde diğer aylarda biletler birkaç gün öncesinden tükeniyor.


İkinci uçuş alternatifiniz ise Kayseri Havaalanı. Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı'na uçuşları bulunmaktadır. Kayseri Havaalanı ise Nevşehir merkeze 100 km kadar uzaklıkta. Yol düzgün olduğu için yaklaşık 45 dakida içersinde bölgeye gelmek mümkün. Bölgedeki birçok otel müşterilerine havayolu taşıma hizmetleri vermektedir. Bu konuda kalacağınız otelden önceden bilgi almanız faydalı olabilir.


Özel araç ile Kapadokya'ya nasıl gidilir?


Eğer çok acelem yoksa benim favorim araba ile gelmektir. Aracınızla gelirseniz Kapadaokya'da gezmek için çok büyük avantaja sahip olacaksınız. Gerçi günlük çok makul fiyatlara araba veya jeep kiralayabilmeniz mümkün ama gidiş ve dönüş yolunda uğrayabileceğiniz bazı güzel yerlerden de mahrum olabilirsiniz. Yol İstanbul'dan Ankara'ya kadar otoban, Ankara'dan Kapadokya'ya kadar da kesintisiz çift yol. Ankara-Kapadokya arasında iki yol alternatifi var. Birisi Konya yolundan Gölbaşı-Koçhisar-Aksaray-Nevşehir rotası. Diğeri ise Samsun yolundan Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir rotası. Aksaray yolu ağır vasıtalar nedeniyle kalabalık ve yolda çeşitli bozukluklar olabilir. Kırşehir yolu ise hem 30 km kadar kısa hem de çok daha sakin ve çok daha düzgün bir yol. Aslında ben gelişte Kırşehir dönüşte de Aksaray yolu'nu tavsiye ederim. Kırşehir yolu üzerinde Hacı Bektaşi Veli'nin türbesine uğrayabilirsiniz. Aksaray yolu üzerinde de çeşitli kervansaraylar, Ihlara ve Tuz Gölü bulunuyor. Ankara- Kapadokya arası 270 km yani ortalama 3 saat sürüyor.


Diğer istikametler ise şöyle sıralanabilir.  • Ege Bölgesi: Afyon - Konya - Aksaray - Nevşehir

  • Adana: Pozantı - Niğde - Nevşehir

  • Antalya: Manavgat - Konya - Aksaray - Nevşehir

  • Karadeniz: Samsun - Çorum - Yozgat - Nevşehir

Otobüs İle Kapadokya'ya nasıl gidilir?


Eğer ucuz uçak bileti alamadıysanız otobüs yolculuğu en ekonomik ikinci tercih olacaktır. Büyük şehirlerin yanı sıra Bodrum, Kuşadası, Fethiye gibi popüler turizm merkezlerine de karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Kapadokya bölgesine Metro Turizm, Nevşehir Seyahat ve Öncü Göreme Turizm otobüs firmaları hizmet vermektedir. Ankara - Nevşehir arası otobüs ile 3.5 saat kadar sürmektedir. Yolculuk hoş bir Tuzgölü manzarası eşliğinde Aksaray üzerinden yapılıyor ve Konya Kulu Makası mevkiinde bulunan dinlenme tesislerinde yarım saatlik mola veriliyor.


Tren ile Kapadokya'ya nasıl gidilir?


Bu yolculuk alternatifleri macera duygularınızı yeterince tatmin etmemiş olabilir. Peki Ankara veya İstanbul'dan Kayseri'ye nostaljik bir tren yolculuğu yapmaya ne dersiniz? Tren ile Kayseri'ye vardıktan sonra kolayca Kayseri Otobüs terminaline gidebilir ve her saat Kapadokya'nın her yerine araç bulabilirsiniz. Kayseriden otobüs yolculuğu geleceğiniz yere göre 45-60 dakika kadar sürmektedir. Geniş bilgi için Devlet Demir Yolları'nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

çiftehan ulukışla yolunun oradan bir yol ayrılıyor oradanda gider

ŞAHİN UÇAR kullanıcısının resmi

çoktan beri ülkemizin en nadide yerlerinden biri olan kapodokyayı ziyaret etmek ve oraları görmek için can atıyorum
buraya GAZİANTEPTEN oraya vasıta ile gelmek istiyorum konaklama konusunda sorun yaşamayacağıma dair kesin bir bilgi vermeniz mümkünmüdür.

SAYGILARIMLA

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Konya merkezden kapadokyaya nasıl giderim ve bu dediğim kasım ayının sonunda olacak , şimdiden teşekkürler

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

peki iyi güzel de bu yol güzergahlarını doğu anadolu ve güneydoğu anadoluyu katmamışsınız nasıl gidildiğini nasıl bir hizmet anlamadım doğu batı ayrımı mı var

emre kullanıcısının resmi

Yani nasıl bir anlam çıkarmışsınız böyle üzüldüm şimdi. Ben burada sadece kendi kullandığım / bildiğim güzergahları önerdim. Güneydoğu Anadolu bölgesinden Kapadokya'ya hiç gelmediğim için bilmiyorum o istikametten en iyi güzergah hangisidir. Bir bilen arkadaş varsa söylesin ekleyelim yazının içine.

fatih yalçın kullanıcısının resmi

İyi geceler, Kayseri havalanından ürgüpe yada nevşehire havaş hizmeti yok sanırım?... Kayseri havaalanından nevşehir yada ürgüpe ulaşımı nasıl sağlayabiliriz?... Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için...

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Havalanınının yakında terminal var oradan otobüsle 1 saat içinde kapadokya da olursunuz

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

çok güzel bir yer bende gittim

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Bigli için tskr ederiz.Sagolun

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

yorumunuz için çok tşk bu bilgiyi aldığım iyi oldu. evet çok doğru bu yol onarımlarının hiç biteceği yok onun için dertsiz başım tuzsuz aşım demişler..! AYNEN KIRIKKALE YOLUNA DEVAM

Hıfzı kullanıcısının resmi

Eğer İstanbuldan Kapadokya'ya gelecekseniz Ankara'ya otoyoldan geldikten sonra kesinlikle Kırıkkale-Kırşehir-Nevşehir yolunu izleyin.Yol hem çift yol hem de tenha ve rahat.Bu yol motosiklet kullananlar için ideal olabilir. Dönüşte Aksaray-Koçhisar-Ankara yolundan geldiğimize pişman olduk.Yolda çok TIR,kamyon ve yol onarımları var.Bu yoğun ağır vasıta trafiğinde yolların bozulması normal. Onarımların da biteceğini hiç sanmıyorum.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi