Müze Kart

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

[title] başlık resmi

Müze Kart Kapadokya geziniz boyunca kimliğiniz ve ehliyetinizden sonra yanınızda bulundurmanız gereken en önemli kart. Kültür Bakanlığı'nın bir hizmeti olan bu karta sahip olmayanlar şakır şakır paralar öderken siz elinizi kolunuzu sallaya sallaya müzelere ücretsiz girebiliyorsunuz :) Şaka bir tarafa yaptığımız bir hesaba göre Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Ihlara, Çavuşin, Yeraltı Şehirleri derken masrafınız kişi başı neredeyse 50 liraya geliyor. Kartın maliyeti sadece 20 lira. Öğretmen veya öğrenci iseniz 10 lira. 17 yaşın altındakiler için de sadece 2 lira. İşin en güzel tarafı Müze Kart sadece Kapadokya bölgesinde değil tüm Türkiye'deki müzelerde ve ören yerlerinde geçerli. Bu yerlere Topkapı Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi müzeler de dahil. Bu kart bahanesiyle daha önce hiç girmediğim müzelere bile nasıl olsa ücretsiz düşüncesiyle girdim.

Bu kart Türkiye müzelerinde sadece 4 yerde geçerli değil. Topkapı sarayı içindeki Harem Dairesi, Efes Harabeleri içinde bulunan Yamaçevler, Bodrum Sualtı Müzesi'nde bulunan Cam batığı salonu ve son olarak Göreme açık hava müzesi içinde bulunan Karanlık Kilise'ye girmek için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Yani müzelere yine ücretsiz giriyorsunuz ama müze içlerinde bulunan bu dört yere girmek için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor. Göreme Açıkhava Müzesi görevlilerine Karanlık Kilise'ye neden ayrıca para ödenmesi gerektiğini de sordum. Doğal etkilerden dolayı kayalarda her gün belli bir miktar aşınma ve toprak kaybı olduğundan kilisenin korunması için ziyaretçi sayısına belli bir kısıtlama getirilmesi amacıya bu ücretin alındığını söylediler. Yani kısacası konuya özel bir ilgisi olmayan kişiler girmesin diyorlar bir anlamda. Gerçektende yaz aylarında bu kiliselerin içine rehberin anlatımlarını dinleyebilmek için neredeyse 50 kişi birden giriyor.

Tabii Kapadokya bölgesinde bazı yerlerin bakımı ve işletilmesinden Kültür Bakanlığı değil Belediyeler sorumlu. Bu kart belediyelere ait yerlerde maalesef geçerli değil. Kapadokya bölgesinde belediyelere bağlı olduğu için kartın geçerli olmadığı sadece iki yere rastladım. Uçhisar Kalesi ve Kızılçukur. İkisine de giriş ücreti kişi başı 3 YTL.

Kartınız basit bir plastik kart değil. Kartınızı kullanarak bu turnikelerin olduğu yerden otomatik olarak geçiş yapıyorsunuz. Kartınızı turnikelerin üzerinde bulunan müzekart logosuna doğru yaklaştırdığınızda turnike ekranında isminizi gösteriyor ve kibar bir dille "Lütfen Geçiniz" diyor. Sizde "turnike ben tanıdı" diyerek seviniyorsunuz. Kalabalık günlerde resmen OGS etkisi yaratıyor.

Gelelim bu kartı nasıl edinebileceğinize. Kartın ana dağıtımının yapıldığı yer Göreme Açıkhava Müzesi. Burada bir fotoğrafınızı alarak birkaç dakika içinde kartınızı hazırlıyorlar. Yanınızda fotoğraf yoksa o da sorun değil çünkü hemen oracıkta ehliyetinizden veya kimliğinizden kopyalayabiliyorlar. Eğer ilk olarak Göreme'ye gitmeyecekseniz diğer tüm müze girişlerinde de kart satın alabiliyorsunuz. Göreme dışındaki yerlerde kart basım işlemi olmadığı için size müze kart yerine geçen geçici bir kart veriyorlar.

Geçici kartınızın görüntüsü bu şekilde. Bu kartı Göreme Açıkhava Müzesi'ndeki görevliye teslim ettiğinizde hemen size asıl kartınız basılarak veriliyor. Geçici kartınızı asıl karta çevirtmeyi ihmal etmeyin çünkü geçici kartınız sadece 2 ay için geçerli olacak ve fotoğraflı olmadığı için geçici kartınızla birlikte kimlik de göstermeniz gerekecek. Ayrıca geçici kartlarda turnikelerden otomatik geçiş özelliği de yok.

Kültür Bakanlığı'na bu önemli hizmeti için teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 300 müze ve ören yerinde bir yıl boyunca geçerli olan müze kartınızı alabileceğiniz yerler ve girebileceğiniz diğer müze ören yerleri hakkında detaylı bilgi almak için http://www.muzekart.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan kartın geçerli olduğu Müze ve Ören Yerleri 'nin listesini ve kartlı / kartsız giriş ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Ören Yeri Kartsız Giriş Ücreti Müze Kart Geçerli mi
Göreme Açıkhava Müzesi 15 TL Evet (Karanlık Kilise Hariç)
Karanlık Kilise (Göreme A.H.M) 8 TL -
Zelve Açıkhava Müzesi 15 TL Evet
Kaymaklı Yeraltı Şehri 15 TL Evet
Derinkuyu Yeraltı Şehri 15 TL Evet
Ihlara Vadisi 7 TL Evet
Hacı Bektaşi Veli Türbesi 3 TL Evet
Çavuşin Kilisesi 8 TL Evet
Özkonak-Mazı-Tatlarin Yeraltı Şehirleri 10 TL Evet
St. Jean-El Nazar-Aziz Vasilyos-Konstantin-Nikolos Kiliseleri 8 TL Evet
Uçhisar Kalesi 4 TL -
Kızılçukur Panaromik Seyir Noktası 5 TL -
Pancarlık Kilisesi 8 TL -
Devrent-Paşabağ-Üzengi Vadileri ve Üç Güzeller Ücretsiz -
Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Bu sabece tr vatandaslari icin mi?

merve kullanıcısının resmi

bu fiyatlar kişi başı mı? 5 kişilik bir ailenin buraları gezmesi imkansız o halde

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Üç hisar da neden kart geçmiyor. Burası Kültür Bakanlığının değil mi? Belediye kaleyi 5 dakika gezenden 5 Tl alıyor, zaten yukarı az birşey çıkıp iniyosun.15 Temmuz 2011 de Uchisar Belediyesi 555394 Ve 555395 sıra nolu 5 Tl iki adet bilet aldım. Bu da eğer 2011 yılından başlarsa 277 bin altıyüzdoksan beş Tl demektir. Benden Müze kart olduğu halde bu parayı alanlar yılda yarı milyon tl alıyolar, Kültür bakanlığına bildireceğim.Paralarımızn iade edilmesi dileğini ileteceğim. Makbuzlar eşliğinde.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

bilgiler için çok teşekkürler sağolun..:)

ENGİN ERYİĞİT kullanıcısının resmi

Sayın yetkililer : Evet Müze Kart çok güzel bir uygulama.Büyük kolaylık.Ancak ne olduda Müze Kart dağıtımında da özelleştirme yada başka adı neyse değişiklik uygun görüldü.Ben Şimdi Mersin Yeni Karamürsel Mağazasını aradım.Müze Kart verdiklerini.20 TL Karşılığında alınabileceğini söylediler.Öğrenci indirimi fiatı kaç lira diye sorduğumda fiatların sabit olduğu özel sektör oldukları için tek fiat uygulaması yaptıklarını öğrenmiş olduk.Bence Bu işlerde yanlışlık varrrrr....Siz nedersiniz.Haksızmıyım.Saygılarımla.

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

süpersiniz süper sayenizde bu katla sadece kapodokya degil tüm türkiyede gezdiğim yerlerdeki müzelere girebileceğim . çok tşk ederim

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

bu siteyi çok beğendim enince ayrıntısına kadar heşeyi buldum çok teşekkürler (:

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Bilgiler çok güzel :)

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi