Anasayfa / Gezi Konulu Yazılar / Paşabağ Vadisi

Paşabağ Vadisi

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

Avanos - Göreme yolundan Zelve istikametine döndükten bir süre sonra Zelve'ye varmadan hemen önce Paşabağ Vadisi'ne gelirsiniz. Kapadokya bölgesinde yol üzerlerinde nerede hediyelik eşyalar satan yerler veya parketmiş otobüsler görürseniz orada mutlaka ilginç birşeyler vardır. Paşabağ Vadisi de böyle biryerdir. Kapadokya bölgesinde benzersiz olan mantar formundaki enteresan Peribacalarının bulunduğu Paşabağ Vadisi aynı zamanda da Peribacası oluşumu ve gelişiminin de en iyi gözlenebildiği yerlerden birisidir. Ayrıca yürüyüş yolları da peribacalarının arasından geçtiği için burada yürüyüş yapmak da oldukça zevklidir.

Bu fotoğrafı Paşabağ'a gelmeden önce yol üzerinden çektim. Peribacalarını bir bütün olarak düşünüp boşlukları hayalinizde doldurursanız karşınıza dağ yamacı gibi bir şekil çıkar. Bu yamacın yıllar boyunca aşınması nedeniyle de gördüğünüz şekilller oluşur. Sol taraftaki peribacaları en yaşlıları, sağdakiler ise daha genç peribacalarıdır. Yıllar yıllar sonra soldakiler iyice aşınarak kaybolacak, sağdaki bitişik olanlar ise birbirlerinden ayrılıp soldakiler gibi tek tek peribacaları olacaklar. Bu peribacası şekillerinin oluşmasının en büyük nedeni siyah olarak görünen üst katmanın beyaz olarak görünen alt katmandan daha sert olmasıdır. Alt katman daha yumuşak olduğu için daha çok aşınır ve şapka şekli oluşur.

Vadinin hemen girişindeki park yerine aracımı park edip vadinin içine giriyorum. Vadiye giriş ve park yeri için ücret alınmıyor. Diğer vadilerden farklı olarak vadi içine gezinti için çok güzel yollar yapılmış.

Bu peribacalarının içi ve üst bölümleri bir zamanlar münzeviler ve keşişler tarafından korunma ve inzivaya çekilme maksatlı kullanılmış. Paşabağ bir nevi dünyadan eli ayağı çekme mekanı olarak kullanılması nedeniyle Rahipler Vadisi olarak da bilinir.

Sağ tarafımda henüz yeni oluşmaya başlamış peribacalarını gördüm. Aşınma devam ettiği sürece bu genç peribacaları da tek başlarına kalacaklar. Farklı yapıya sahip lav katmanlarının oluşumu buradan çok daha iyi görünüyor.

Keşişler burada inzivaya çekilmekte çok haklılar. Ortamın etkileyeici atmosferinden olsa gerek bu ilginç yapıların arasında insanın içini garip bir huzur kaplıyor. Vadinin içlerine doğru gittikçe sanki gerçek dünyadan kopup farklı bir dünyaya geçiş yapıyorsunuz.

Giriş tarafından belli olmuyor ama peribacalarının içlerine oturma alanları, şapeller, mutfaklar oyulmuş. Giriş tarafından farkedilmemesinin nedeni yaşam yerlerini daha güvenli hale getirmek için geçişlerin girişe ters tarafa doğru yapılmış olması.

Merdivenler küçük bir şapele çıkıyor. Ben de içerinin fotoğraflarını çekmek için merdivenleri çıkıyorum.

Sağdaki kapıdan şapel kısımına geçiliyor. İçerinin duvarları resimlerle süslenmiş. Soldaki duvarın üzerinde de çeşitli yazılar var.

Şapelin kapısından böyle hoş bir manzara fotoğrafı daha çekip aşağı iniyorum. Muhtemelen geziniz boyunca birçok merdivenden inip çıkacaksınız. Merdivenlerden çıkması kolay ancak iniş o kadar basit olmayabiliyor. Gözlemlediğim kadarıyla insanlar genellikle normal merdivenden inermiş gibi düz iniyorlar ama çıkar gibi ters olarak inilirse daha kolay ve güvenli inildiğini düşünüyorum.

Gezi yolu vadinin daha da içlerine doğru devam ediyor. İlerilerde manzara ve atmosfer daha da inanılmaz bir hal alıyor. Artık vadinin iç bölgelerinin ve peribacalarının üstlerine tırmanmak için kullanılan tünellerin keşfini size bırakıyorum.

Paşabağ Vadisi'nde zaman zaman çeşitli gösteriler düzenlenir. Bu kare de böyle bir gösteriden çekildi. Eğer yeterince şanslı iseniz siz de bu gösterilerden birinin yapıldığı bir güne denk gelebilirsiniz. Paşabağ Vadisi'nin fotoğraf galerisinde gösterinin diğer fotoğraflarını da görebilirsiniz.

MEHMET kullanıcısının resmi

10 gün önce geldim oralardan bence paşabağı dewret wadisi zelve ören yeri oralar anlatılmaz yaşanır görmek gerekir 12 ay orda watani görevimi yaptım avanos ilçe j.kmt.lığnda dewriyeye paşabağa giderkik orda askerlik yapmak büyük şanstı benim için dönmek zor oldu oralardan..

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

buraları unutmaman çok güzel... demekki senin için güzel anılardı dedenin yeri

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi