Anasayfa / Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular


 • Kapadokya nerededir?

  Kapadokya Türkiye'nin tam ortasında, Nevşehir ili merkezde olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini de içine alan bölgededir.

 • Kapadokya'nın özelliği nedir?

  Kapadokya doğa harikası olan Peri Bacaları ile tanınmaktadır. Doğal güzellikleri dışında binlerce yıl farklı toplumlara ev sahipliği yaptığı için Peribacalarının içlerine oyulmuş kayadan evler, yeraltı şehilerleri, kiliseler, hastaneler gibi günümüze ulaşan tarihi ve sanatsal yapılarla dikkat çekmektedir. Bölge insanlık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak gelişmiştir.

 • Kapadokya'da kimler yaşamış?

  Kapadokya tarih öncesi devirlerden başlamak üzere sırasıyla Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemenliğinde kalmıştır. Bizans döneminden başlamak üzere bölgede ağırlıklı olarak Hıristiyan toplulukları yaşamıştır.

 • Peri Bacaları nasıl meydana gelmiş?

  Yanardağların püskürttüğü lavlar soğuyarak sertleşmiş ve kayalaşmış. Tüf adı verilen bu dev kayaç yapıları akarsular ve rüzgarlar ile aşınmış. Milyonlarca yıl süren bu aşınma neticesinde Peri Bacaları oluşmuş. Daha detaylı bilgi için Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Kapadokya'ya ne zaman gidilir?

  Yaz ayları tatil nedeniyle en kalabalık dönemleri olsa da Kapadokya her mevsim ayrı güzelliktedir. Defalarca gelmiş olsanız bile vadileri kışın karlar altında gördüğünüzde bambaşka bir dünya ile karşılaşırsınız. Kış aylarında yaz aylarına göre turist sayısında bir düşüş olsa da bölgede turizm 12 ay boyunca sürmektedir. Benim kişisel tercihim özellikle bahar aylarında havanın aşırı sıcak olmadığı dönemlerde gitmektir. Bu sayede vadilerde saatlerce hiç yorulmadan yürüyüş yapılabilir.

 • Kapadokya'ya nasıl gidilir?

  Kapadokya ya ulaşım Türkiye'nin her yerinden çok kolaydır. Uçak, otobüs, tren ve özel aracınızla gelebilirsiniz. İstanbul'dan ve Ankara'dan yol tamamen çift yoldur. Detaylı bilgi için Kapadokya'ya Nasıl Gelinir sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 • Kapadokya ne kadar uzaklıktadır?

  Nevşehir ili merkez olmak üzere bulunduğunuz ilin Kapadokya bölgesine uzaklığını öğrenmek için Mesafe Tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Kapadokya'ya uçak var mı?

  Türk Hava Yolları Nevşehir Tuzköy Havaalanı'na her gün tarifeli uçak seferi düzenlemektedir. Yaz aylarında yoğunluk olabileceği için bileti erken almanız faydalı olacaktır. Ayrıca Kayseri Havaalanı'na da hem yurt içi hem yurt dışı uçak seferleri düzenlenmektedir. Kayseri Nevşehir arası karayolu ile 45 dakika sürmektedir.

 • Gelirken yanımıza ne alalım?

  Kapadokya gezinizin en önemli bölümleri vadilerde, kayalara oyulmuş köylerde ve yeraltı şehirlerinde yapacağınız yürüyüşler olacaktır. Bu gezileriniz sırasında ihtiyacınız olabileceğini düşündüğümüz şeylerin listesi için ihtiyaç listesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Kapadokya nasıl gezilir?

  Kapadokya gezi programlarından örnekler verdiğimiz Kapadokya Turu sayfamızdan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 • Ören yerleri 'ne giriş ücretleri ne kadardır?

  Kültür Bakanlığı'nın yeni hizmeti olan Müze Kart ile Kültür Bakanlığı'na bağlı ören yerlerine ücretsiz girebiliyorsunuz. Müze Kart'ın maliyeti kişi başı 20 TL. Öğretmen ve Öğrenci indirimleri var. Tüm ören yerlerini kartsız gezmeniz durumunda kişi başı 50 TL'den fazla ücret ödersiniz. Müze Kart ile ilgili detaylı bilgiler, kartın geçerli olduğu yerler ve geçerli olmadığı yerlerin giriş ücretlerli ile ilgili detaylı bilgi için Müze Kart başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 • Kapadokya da ne yenir?

  Kapadokya'nın en meşhur yemeği Testi Kebabı ve Çömlek Fasülyesi'dır. Bu iki özel yemek hakkında daha detaylı bilgi almak için Testi Kebabı Nasıl Yapılır? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.