Anasayfa / Konaklama Konulu Yazılar / Kale Konak Guesthouse

Kale Konak Guesthouse

  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 352.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kapadokyaweb.com/public_html/sites/all/modules/adsense_injector/adsense_injector.module on line 35.

Uçhisar en güzel Kapadokya manzarasına sahip yerleşim yerlerinden birisidir. Bölgenin en yüksek tepesinde bulunan Uçhisar Kalesi’nden Avanos, Çavuşin, Göreme, Ortahisar gibi birçok yerleşim yerini ve birçok vadiyi yukarıdan seyredebilmek mümkündür. İşte bu meşhur Uçhisar Kalesi’nin hemen bitişiğinde bulunan ve sizi olağanüstü güzellikteki Kapadokya manzarası ile buluşturacak olan Kale Konak Guesthouse, Kapadokya tatilinizi geçirmek isteyebileceğiniz en güzel rüya otellerinden birisidir. Otel eski Türk Konağı mimarisine sahip iki evin asıllarına uygun olarak restore edilmesi ve yeniden dekore edilmesi ile meydana getirilmiş. Hem konak mimarisine sahip olması hem de Uçhisar Kalesi'nin bitişiğinde bulunması nedeniyle de Kale Konak adını almış.

Otelin giriş kapısı Hindistan’dan özel olarak getirilmiş antika bir kapı. Daha kapıdan ilk girdiğiniz andan itibaren otelin dekorasyonuna ve detaylara gösterilen özeni hissetmek mümkün. İçeri girerek hemen karşımızda bulunan oturma odasının bulunduğu bölüme geçiyoruz.

Odanızda kaldığınız süreler dışında güzel vakit geçirebileceğiniz oturma odası bölümü, kaya içlerine oyulmuş oturma grupları ve rahat koltuklarla düzenlenmiş. Bu alanda ve otelin diğer ortak bölümlerinde de sürekli çok güzel müzikler çalıyor. Soğuk Kapadokya gecelerinde yakılan şömine güzel müzikler eşliğinde ortamın sıcacık ve romantik bir atmosfer kazanmasını sağlıyor. Bu hoş ortamdan sıyrılabilip televizyon seyretmek isteyen olur mu bilmiyorum ama burada uydu kanallarını da çeken büyük ekranlı televizyon bulunuyor.

Oturma odasının bulunduğu noktadan dışarı çıktığımızda yine hoş bir dekorasyona sahip bir oturma bölümü ile karşılaşıyoruz. Eski Türk konaklarını düşünürseniz burası konağın orta bölümünde yer alan avlu kısmına bakıyor. Bulunduğum ortamın rahatlığı ve güzelliğinden mi yoksa çayı yapanın maharetinden mi bilemiyorum burada içtiğim çayların lezzetine doyamadım.

Fotoğrafta gördüğünüz alan konağın avlu bölümü. Bazı odaların bu bölüme bakan balkonları var. Fotoğraftan tam hissi verebilmek imkansız ama ortamın gerçekten eski filmleri andıran bir havası var. Karşıdaki çeşme, çevrede bulunan küpler ve kazanlar, ayrıca çeşitli eşyalarla dekore edilmiş bölümler gerçektende eski dönemlerde yaşayan insanların yaşadığı bir yerdeymişsiniz gibi hissetmenize neden oluyor.

Kale Konak'taki odaların her biri değişik özelliklere sahip. Yukarıdaki fotoğrafta benim ilginç bulduğum odalardan birisini görüyorsunuz. Burası iki katlı aile odası olarak düzenlenmiş. Her iki bölümde de iki kişilik yataklar var. Otelin banyosu ve tuvaletinin bulunduğu bölüme geçtiğinizde gerçekten güzel dekore edilmiş bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Banyoda ve odada hemen her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek aksesuarlar eksiksiz olarak bulunuyor. Tüm odalarda bardak gibi temiz kalması gereken malzemeler özel muhafaza poşetlerine yerleştirilmiş. İlk başta suların sürahi yerine pet şişelere konulmuş olmasını garipsemiştim ancak sonradan temiz kalması açısından daha iyi olduğunu düşündüm. Dikkatimi çeken diğer bir konu da hem dekorasyon hem de kullanım amaçlı olan birçok mobilya eski ve antika özelliklerine sahip. Özellikle kapılara ve dolap kapaklarına bu anlamda özel önem verilmiş.

Bu siteyi yapmaya başladığımda sadece kendi kaldığım otellerin incelemelerini yayınlamayı planlamıştım. Hem sitenin ziyaretçilerine daha geniş bilgiler verebilmek hem de kendi bütçemi fazla zorlamamak için beğendiğim otelleri çat kapı ziyaret edip izin alabilirsem fotoğraflarını çekip yayınlamaya başladım. Bazı oteller fotoğrafları internet sitelerinden alabileceğimi söylüyorlar ama bazen odaların gerçek görüntüsü internette yayınlanmış fotoğraflardaki gibi olmayabiliyor. Çektiğim fotoğraflarda yukarıdaki banyo fotoğrafında olduğu gibi çeşitli amatörlükler görebilirsiniz ancak oteli ziyaret ettiğinizde en az fotoğraflarda göreceğiniz kalitede ortamla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Birkaç bin yıl önce Hititliler Kapadokya’da yer altı şehirleri inşa ederek kendileri için daha korunaklı bölgeler meydana getirmişler. Kale Konak’ta da benzer şekilde evler yer altından tünellerle birleştirilerek bir nevi yer altı şehri havası oluşturulmuş.  Bu gerçekten çok ilginç çünkü ilk başta otelin neresinden girdik neresinden çıktık anlayamadım. Sonradan evlerin bu tünellerle birleştirildiğini anladığımda hem çok şaşırdım hem de bu fikir çok hoşuma gitti.

Kale Konak’ta hamam ve masaj salonu hizmetleri de veriliyor. Kapadokya gezilerinizin sonunda yorgunluk atmak için gerçekten ideal. Otelin geneline hoş bir hava katan müzik yayının hamamda da olması çok hoşuma gitti. Detaylarda gösterilen özen hamamda da dikkat çekiyor. Otelin tümünde geçerli olsa da bu bölgedeki temizliğe özellikle dikkat edildiği de göze çarpıyor. Eğer klasik hamam tecrübesi yaşamak isterseniz nalın, peştemal gibi malzemeler de özel dolaplarında kullanıma sunulmuş.

Otel içinde dolaşırken böyle enteresan bölümlere de rastlıyorsunuz. Bu geçişler ve oturma bölümleri eski ev havasını koruyacak şekilde orijinal yapısına sadık kalınarak dekore edilmiş. Otelin genelinde kullanılan malzemelerin büyük bölümü eskiye dair çizgiler taşısa da konukların rahatlığı daha ön planda tutularak seçkin ve modern yaşamın rahatlığından taviz verilmemiş.

Bu odanın fotoğraflarını özellikle koymak istedim çünkü iki özelliği gerçekten çok hoşuma gitti. Birincisi karşı bölümde kaya içine oyulmuş ve yeri yumuşacık minderle döşenmiş bir alan bulunuyor. İçerisi gerçekten çok rahat görünüyor. Hem değişik bir ortamda dinlenme hem de uyuma amaçlı olarak kullanılabilir. İkinci özellik ise tavanda direk gökyüzünü görebileceğiniz bir pencerenin bulunması. Yattığınız yerden peribacalarının üzerinde yükselen yıldızları seyrederek uykuya dalabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz fotoğrafı çekmek için resmen 50’ye yakın poz çektim. Amacım odanın romantik havasını en iyi yansıtabilecek fotoğrafı çekebilmekti. Gerek zaman gerek ekipman eksikliğinden bunu çok başarabildiğim söylenemez. Gidip görmeniz lazım.

Konukların daha güzel zaman geçirebilmeleri için odalar dışında başka alanlara da yer verilmiş. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz oda yine çok hoş bir manzaraya sahip oturma odalarından birisi. Çayınızı yudumlarken kitaplıktaki ilginç kitaplara göz atabilir veya kalabalık bir grupsanız bir toplanma ve görüşme alanı olarak kullanabilirsiniz.

Kale Konak nefes kesici Kapadokya manzarası ve olağanüstü ortamı ile beğendiğim ve tavsiye ettiğim otellerden birisi. Romantik, rahat ve ayrıcalıklı bir tatil geçirmek isteyenler için ideal.

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır. If you have a Gravatar account associated with the e-mail address you provide, it will be used to display your avatar.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
  • Bu bölümden ekleyeceğiniz adreslere rel="nofollow" ibaresi eklenecektir.

Biçimlendirme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi